Ako tražite jedan pravi sezonski prilog vašem glavnom jelu, onda su njoki od bundeve pun pogodak. Vrlo su jednostavni za pripremu, a na taj ćete način iskoristiti sve blagodati koje jedna bundeva daje, od boje, okusa ili pak bogatih nutritivnih sastojaka. Iako je bundeva fina sam po sebi ako je npr. ispečete narezanu na kriške u pećnici ili ako ju pak naribate i zamotate u tanke kore pa napravite bundevaru. Ili ako njome obogatite sočni cheese cake, no nevolja je u tome što je bundeva prilično velika i gotovo uvijek ostane bar četvrtina koja neiskorištena tužno gleda iz prikrajka hladnjaka.

E, pa u tom slučaju na scenu stupaju ovakvi ‘priručni’ recepti i ideje da se upravo ti neiskorišteni komadići sočnog ploda iskoriste na najbolji mogući način. Iako sam ovo u startu zamislila kao njoke (čak sam ih tako i nazvala), ustvari su ovo ispali žličnjaci od bundeve i to stoga što sam bundevu skuhala u vodi pa je bila prilično mekane i vodenaste strukture i nikako nisam mogla postići dovoljnu tvrdoću tijesta za njoke, pa sam na kraju i odustala i odlučila tu bundevastu masu jednostavno ukuhati u kipuću vodu žlicu po žlicu. I ispalo je odlično! Vjerujem da bi se njoki od bundeve puno lakše napravili ukoliko bi se bundeva prethodno ispekla u pećnici. Pečenjem u pećnici bundeva će također zadržati više svojih nutritivnih sastojaka, ali i puno više okusa.

Žličnjaci od bundeve izvrsno se sljubljuju sa mesnim umakom, iako bi uz njih pasao i bilo kakav umak bez mesa, to puštam vašoj mašti na volju. U svakom slučaju javite kako je ispalo i uz kakav umak ste ih pripremili.

Žličnjaci od bundeve

Potrebno:

  • 500 g kuhane ili pečene bundeve
  • 200 g brašna
  • 3 žlice pšeničnog grisa
  • 1 jaje
  • vegeta, sol,papar
  • žlica vlasca (po želji, može i bez njega)
  • žlica ribanog parmezana

Priprema:

  1. Bundevu naravno prije svega oguliti, narezati na kockice i skuhati ili ispeći, a zatim propasirati u pire. Pasiranu bundevu prohladiti, dodati brašno i gris, jaje, začine i sir pa dobro sve izmiješati.
  2. Moguće je da ako je bundeva čvršće strukture, ova masa bude dovoljno čvrsta da ju oblikujete rukama u valjak pa izrežete njoke. No ako vam je mekana kao što je ova moja bila, tada ćete napraviti žličnjake.
  3. Dakle, zakuhajte veći lonac vode, posolite i ulijte malo ulja. U kupuću vodu sada spuštajte žličnjake jedan po jedan dok ne potrošite svu masu. Žličnjake uzimajte vrhom žlice kako vam ne bi ispali preveliki. Nakon što svi isplivaju na površinu, kuhajte ih još 5 minuta. Ocijedite ih.
  4. Poslužite žličnjake u posudi sa malo otopljenog maslaca kako se žličnjaci ne bi slijepili jedan za drugi.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Oznake:

  • Prikaži komentare (1)

  • Kate

    Super su zlicnjaci, pravim ih cesto. A je li imate recept za ovo meso sa slike? 😊

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Proljetna torta s malinama i bazgom

Proljeće je definitivno godišnje doba koje najviše volim i koje me usrećuje jako. Više ...

Marinirana pileća prsa

Piletina je vrsta mesa koju prilično često koristim u svojoj kuhinji, pileća prsa naročito ...

Punjene rolice od tost kruha sa nadjevom od povrća

Prije nekog vremena naletjela sam na jednom američkom blogu na punjene rolice od tost ...