Piroge su tradicionalno slavensko jelo koje potječe iz Galicije, srednjoeuropske pokrajine koja se danas jednim dijelom nalazi u Poljskoj, a drugim dijelom u Ukrajini. Bio je to siromašan nizinski kraj u kojemu su kruh kao i sve vrste tijesta bile osnovne namirnice slavenskog stanovništva sa tih prostora. Domišljatost domaćica učinila je to da se čak i uz osnovne namirnice, može dobro jesti i da to nešto može biti itekako ukusno. Vjerovatno su baš zato i nastale piroge.
U hrvatsku su piroge donijeli Rusini i Ukrajinci, pa će tako za njih znati svi oni koji u svom rodoslovnom stablu imaju nekoga iz tih krajeva, posebice u Srijemu i Slavoniji.
Iako na prvu to možda i ne biste rekli, piroge su u stvari prilično zasitno jelo. Mogu se napraviti na više različitih načina, no u osnovi je to tijesto punjeno nadjevom, nešto kao ravioli ili naše slavonske taške sa pekmezom, samo bez pekmeza 😉 Najčešće vrste punjenja su kombinacija kiselog kupusa i krumpira, ili pak kombinacija krumpira i bijelog kravljeg sira. Tijesto se tanko razvalja, izreže u krugove, napuni nadjevom, dobro zatvori sa svih strana i skuha. Ocijeđene i kuhane piroge se nakon toga mogu popržiti na masti koja je ostala od prženja slanine i zaliti kiselim vrhnjem. Opcija ima puno i o vama ovisi kakve će piroge biti. Morate probati da biste znali, nema druge 😉
Ja vam danas donosim moje prve piroge koje sam punila nadjevom od restanog krumpira i sira. Zapečene sa slaninom i uz kiselo vrhnje oduševile su me totalno i mislim da će se od sada puno češće naći na tjednom jelovniku.
Piroge
POTREBNO:
Za tijesto:
- 350 g glatkog brašna
- 1 jaje
- pola žličice soli
- 160 ml mlake vode
Za nadjev:
- 4 srednja krumpira
- 100 g bijelog kravljeg sira
- 1 luk
- 1 žličica mljevene crvene paprike
- sol, papar
I još:
- 100 g domaće sušene slanine
- 4-5 žlica kiselog vrhnja
PRIPREMA:
- od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto. Tijesto će biti srednje tvrdoće i jako lijepo je za raditi i razvaljavati ga. Odložiti tijesto na stranu, prekriti ga suhom krpom i pustiti da odmara dok pripremate nadjev.
- Za nadjev skuhati krumpir i zgnječiti ga.
- U posebnoj tavici pirjati sitno sjeckan luk pa kada omekša i pozlati dodati crvenu začinsku papriku.
- Pomiješati sada u drugoj posudi zgnječeni krumpir, sir i prženi luk. Začiniti po ukusu solju i paprom i dobro sve sjediniti miješanjem.
- Na dobro pobrašnjenoj radnoj površini razvaljati tijesto na 3-5 mm debljine. Rezati krugove modlicom umočenom u brašno. Na sredinu svakog kruga staviti po žličicu nadjeva pa preklopiti i dobro pritisnuti rubove. Možete to napraviti plastičnim kalupićem, a možete i ručno utisnuti robove vilicom. Bitno je da je dobro zatvoreno kako nadjev ne bi iscurio tijekom kuhanja.
- Piroge kuhati u većoj količine kipuće slane vode. Nakon što isplivaju na površinu, kuhati još 3-4 minute. Izvaditi ih i ocijediti nakon kuhanja.
- U većoj tavi prepržiti slaninu pa ju izvaditi na stranu. Na istoj toj masnoći od slanine pržite po nekoliko piroga sa svake strane dok se lijepo ne zapeku.
- Piroge poslužiti uz prženu slaninu i kiselo vrhnje.
- Dobar tek!
Recept u slikama:
Prikaži komentare (1)
Ljiljana
Poštovana gospođo Sandra,
zašto više ne mogu ispisati recept?