Budući smo neki dan kod prijatelja ‘pobrstili’ pola vrta finog svježeg povrća i začinskog bilja (hvalaaaa Janaaa i striček Djoni, bosiljak baš lijepo miriše 😉 ) ovih se dana hranimo jaaako zdravo 😀 Između ostalog u vrećici se našao i veliki debeli stručak tamnih listova blitve koje sam danas odlučila potrošiti u finom gustom umaku uz pire krumpir i pohane pileće batake. Na isti način pripremam i umak od špinata, apsolutno je istog izgleda i konzistencije a i okusom su vrlo slični. Na ovaj je način meni baka nekad davno pripremala ‘špinat na gusto’, pa eto nastavljam sa tom tradicijom uz male preinake. Jer, ona je u umak uvijek stavljala češnjak a ja ga baš ne volim pa ga izbjegavam. Umak od blitve ili špinata je i među prvim jelima kada je dohrana djece u pitanju. U tom sam slučaju jedino luk izostavljala i klinci su ga stvarno rado jeli. Dobro kako koji 😉 Bruno (5) niti dandanas ne voli niti špinat niti blitvu, pogotovo ne u toj kremastoj kombinaciji, dok su i Matko i Magdalena oduševljeni ovim jelom, jer je kremasto i ne mora se žvakati pa se kao veliki nestrpljivci i vrtirepi za stolom doslovce trpaju blitvom i špinatom. Umak od blitve/špinata ukusan je kao prilog pečenom ili pohanom mesu, idealno se sljubljuje s pire krumpirom a često ga znam poslužiti samo sa pečenom kajganom ili jajem na oko 😉 Kako god, ukusan je i svakako preporučam.

Potrebno:

  • blitva (količina- toliko da stane u veliki lonac)
  • 1 mali luk
  • 1/2 l mlijeka
  • 2 dl vode od kuhanja blitve
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 4 žlice brašna
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Blitvu očistiti, odstraniti debele peteljke pri vrhu, narezati na manje komade i blanširati u slanoj vodi dok ne omekša.
  2. Ocijediti blitvu (malo vode od kuhanja ostaviti po strani), malo ohladiti i sitno iskosati oštrim nožem.
  3. Na oko 1 dl ulja ili maslaca u približnoj količini popržiti nasjeckan luk, dodati 4 žlice brašna i promiješati.
  4. Dodati narezanu blitvu, mlijeko i vodu od kuhanja, začiniti pa uz miješanje kuhati do gustoće umaka.
  5. Pred kraj kuhanja dodati kiselo vrhnje pa štapnim mikserom usitniti umak da bude potpuno zelen. Ovaj korak možete preskočiti ako želite da se u umaku vide komadići blitve.
  6. Ako procijenite da je umak prerijedak, dodajte još malo razrijeđenog brašna i kratko prokuhajte. Na taj način možete i regulirati količinu umaka. Ako vam je potrebno više umaka, dolijte više vode i više brašna da ga zgusne i stvar je riješena 😉

Umak se može poslužiti kao prilog uz pire krumpir i pohano ili pečeno meso, pa uz miješanu salatu npr. imate cjelovit i zdrav ručak. Možete ga poslužiti i kao večeru uz pečena jaja na oko ili kajganu ili možda kao doručak.

Dobar tek!

  • OPREZ! – Jedino što ne smijete je posluživati ovaj umak podgrijan! Razlog: to je zato što špinat i blitva (špinat više nego blitva ali svejedno je potreban oprez) sadrže nitrate koji se u kuhanom špinatu fermentacijom čak i u hladnjaku mogu pretvoriti u opasne nitrite.

Više o ovom ali i o drugom povrću pročitajte ovdje…

Recept u slikama:

Oznake:

  • Prikaži komentare (0)

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Pivski štapići – jednostavan recept bez kvasca!

Kada dođu hladniji dani svi nekako poželimo biti više u kući, grickati nešto fino ...

Crvenkapica kocke

Jučer sam za današnji desert napravila ovaj kremasti kolač koji već dugo nisam radila. ...

Nabujak od krumpira odličan i kao prilog i kao fina večera

Ukoliko vam slučajno ostane višak krumpir pirea od ručka, nemojte ga slučajno baciti jer ...

Musaka od starog kruha s ajvarom

Musaka od starog kruha jelo je koje će vam savršeno dobro doći ukoliko imate ...

Ljetni kolač s breskvama

Kod nas u voćnjaku breskve su ove godine baš fino rodile. Ima ih toliko ...

Pita od jabuka, krušaka i šumskog voća

Ako ste ljubitelji kolača sa prhkim tijestom sigurno ćete bez problema moći reći koja ...