Ječmena kaša sa povrćem ukusan je i zdrav obrok koji možete pripremiti kao prilog nekom mesnom jelu ili pak glavno jelo. Za ovo potonje naravno podrazumijeva se da ste ljubitelje bezmesne hrane 😉 Kod nas doma ovakve varijante jela bez mesa prolaze bez problema iako nitko od nas ne naginje vegetarijanskoj prehrani. Ali s vremena na vrijeme baš paše  pojesti nešto ovako prozračno i lagano. Ječmena kaša je namirnica koja je, iako se vrlo lako probavlja, prilično zasitna. Dakle, nakon što je počnete jesti,  brzo ćete osjetiti osjećaj sitosti što možda nije loša ideja uvesti u prehranu ako želite ‘baciti’ koji kilogram viška 😉  Osim toga, bogata je mineralima, vitaminima i oksidansima, te je ja osobno doživljam stvarno jednom super namirnicom koja je kod nas doma često na jelovniku. Najčešće ječmenu kašu koristim kao priloge uz mesna pečenja ili još češće u grah varivu (famozni grah s ričetom 😉 ), no ova ječmena kaša sa povrćem kao kompletan obrok me je baš oduševila.

Kada se odlučite pripremiti ječmenu kašu, morate znati da će vam za njezinu pripremu trebati malo više vremena. Ne zato što je to nešto nešto komplicirano, nego zato što je ječam namirnica kojoj je potrebno duže vrijeme termičke obrade da bi postala mekana i podatna. Ja najčešće ječmenu kašu skuham u većoj količini od one koja mi je potrebna za određeno jelo, dio iskoristim, a drugi dio pospremim za nešto drugo idućeg dana (slično kao sa grahom). Možete je npr. iskoristiti za doručak uz jogurt ili mlijeko sa svježim voćem, možete je ubaciti u varivo od graha ili je pirjati na malo luka pa tako dobiti fini prilog pečenju 😉 U svakom slučaju, evo i recepta i načina na koji radim ječmenu kašu s povrćem…

Ječmena kaša sa povrćem

POTREBNO:

  • 300 g ječmene kaše
  • 1 luk
  • 1 tikvica
  • 3 mrkvice
  • sol, papar
  • prstohvat sjeckanog peršina
  • 3 žličice mljevene crvene paprike

PRIPREMA:

  1. Ječmenu kašu dobro oprati pa kuhati u vodi cca 40 minuta. Ocijediti i oprati.
  2. Na malo ulja pržiti sjeckani luk i mrkvicu, nakon par minuta dodati i tikvicu narezanu na tanke komadiće. Nakon kraćeg pirjanja dodati crvenu mljevenu papriku, ocijeđenu kašu, dobro promiješati, pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati 30-tak minuta. Dodati začine – sol, papar, vegeta ako želite, kušajte svakako da provjerite da li je to sve skupa ok 😉
  3. Kašu pirjajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje i dolijevanje vode. Otprilike svakih 10 minuta dolijte tekućinu jer će se kaša nakuhati i upiti svu tekućinu. Igrajte se okusima. Dodajte sjeckani svježi peršin. Ako procjenite da vam je onako, ‘mlačnog’ okusa i da nešto nedostaje, slobodno ubacite nešto što vam paše – kocku za juhu, čašu vina, lovorov list, majčinu dušicu…nzpravite ječmenu kašu baš po svom guštu.
  4. Prije posluživanja pustite da ječmena kaša sa povrćem odstoji dobrih 10-tak minuta.
  5. Poslužite kao kompletan ručak ili kao prilog mesnom pečenju. Dobar tek!

Recept u slikama:

Oznake:

  • Prikaži komentare (4)

  • franjo

    dozvoljavam si skrenuti vam pozornost na jedan pogrešan termin.
    “ričet” jest jelo koje se sastoji od graha i ječma, tradicionalno pripremano uz neku vrstu dimljenog mesa .
    “grah s ričetom” jest ili jezična vratolomija ili nepoznavanje značenja remina “ričet”.
    termin “grah s ričetom” sličan jest terminu “velika katastrofa”, budući riječ katastrofa označava “veliku nesreću”.
    kaj se recepata dotikavlje, sve pohvale moje lete k vama , na “lakim krilcima mirisa dinstanog luka”…. 🙂

  • Sandra Gašparić

    E dragi Franjo, dugo se već ne nasmijah tako nekom komentaru. Hvala vam od srca na ovoj maloj ričetolingvističkoj poduci 🙂
    Potpuno ste u pravu što se ričeta tiče, i dodala bih još samo da ričet dolazi od njem. ‘Rütscher ili Ritscher’, ili pak iz mađarskog ‘ricset’. A što se samog naziva jela tiče, tu bi se dalo raspravljati o tome da li je ričet ričet ili je grah s ričetom, a to vam pak ovisi o narodnom predanju pa ćete tako u različitim dijelovima Lijepe naše naići na drugačiju terminologiju.
    A što se katastrofe tiče, morate znati da riječ katastrofa (grč.) znači isključivo slijedeće: propast, slom, iznenadna nesreća, uništenje, rasulo, strahota. Prema tome, svaka od navedenih riječi slobodno se sklanja sa pridjevom ‘velik/a/o/i/e’, budući da svaka od riječi može biti opisana različitim pridjevom koji nikako nije njezina istoznačnica!
    Kaj se ričeta dotikavle, nadam se da ćemo slijedeći put u Zaprešiću namirisati kakva suha rebarca, pa na krilcima mirisa dimljenog mesa dolepršati na degustaciju 🙂
    Lijepi pozdrav iz Vukovara!

  • ana šestak

    Kod nas v Međimurju ričet je ječmena kaša.

  • Igor

    Hvala vam!

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Actifry ćevapčići

Malo je toga što mene može oduševiti u kuhinji što se kuhinjskih pomagala tiče. ...

Cronut – neobična kombinacija kroasana i krafne

Ako možda dolazite iz Hrvatske kao i ja sama, prvo što ćete pomisliti kada ...

Medene ružice sa čokoladom i lješnjacima

Posljednjih mi dana misli nekako najčešće okupiraju slatki mirisi iz pećnice koje bih mogla ...

Ajngemahtec – ragu juhica za sve generacije

Naša je tradicionalna hrvatska kuhinja toliko bogata, toliko fina i sadržajna, sa toliko živopisnih ...

Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom

Ako tražite jelo koje se brzo priprema, koje je jednostavno a pritom krijepi organizam, ...

Pečena piletina s rižom

Svaki put kada sam u nedoumici što skuhati, a pogotovo kada nemam volje smišljati ...