Vjerujem da velika većina nas ima određena omiljena i omražena jela iz djetinjstva. Kako se moja baka udala za moga dedu koji je bio njemačkog porijekla, često su se kod nas znala naći na meniju jela čudnog nazivlja, a bome i okusa upravo iz tog nekog germanskog podneblja i gotovo sva jela vezana za tu kuhinju sam obožavala. Godinama je moja majka (čitaj =baka) govorila da se to ‘nešto’ baš tako i tako se jede i radi jer je to tako radila naša stara baka Šterova koja je navodno bila izvrsna kuharica. Kod nas su se dakle jele ‘filovane paprike’ koje je prije konzumiranja valjalo pošećeriti. Ista stvar sa juhom od paradajza. Bez oveće doze šećera direkt u tanjur nije se moglo. Nije taj šećer baš uvijek pasao, ali to se tako jelo i točka! Slična nebuloza događala se sa konzumacijom kruha uz doslovce svako jelo: kruh poliven s bijelom kavom ili mlijekom, kruh s grahom, kruh sa granatir maršom, kruh sa ajer noklicama, kruh sa krompir šnicom…Jedina jela uz koje nije išao kruh pod obavezno, bile su šufnudle, knedle sa šljivama i flute. Dok su se šufnudle i knedle jele u slatkoj varijanti, flute su godinama držale No.1 mjesto u ručkovima na brzake što se slanoga tiče. Zašto se zovu ‘flute’ nije mi ni majka znala reći, to vam je jednostavno tako…jer je tako rekla stara baka Šterova a ona valjda zna 😉 Tražila sam i po njemačkoj literaturi neku poveznicu s tim nazivom ali bezuspješno pa sam se i sama prestala zamarati time. A flute su vam ustvari slani popečci od kuhanog krumpira prženi u ulju. I da vam odmah kažem, ako ste imalo zagovornik dijetne kuhinje, ako pazite na masnoće u hrani i dvojite oko toga da li je pommes iz friteze kalorijska bomba, onda odmah odustanite od svojih fluta. Jer ovo je nešto jako zasitno, jako fino ali prilično jako masno. Ma da, divnog su okusa, mekane iznutra, krckave izvana, divne zlatne boje, ali ako ste osjetljivi na prženu hranu nemojte pretjerati s ovim obrokom. Flute su odlične kao prilog nekom mesnom jelu s umakom, varivu ali su isto tako odlične kao zakuska i topla grickalica. Izvorno je moja majka flute pravila samo od krumpira, brašna i jaja, ali ja sam sad ubacila i malo pancete i luka, peršina za ljepši izgled i aromu i mogu vam reći da su ispale odlično! Žao mi je što stara baka Šterova nije više među nama da proba moje flute i da svoj sud o tome jesu li dobre ili ne, jer ona bi to kao flutomaster u našoj familiji najbolje procjenila. Ovako ostaje nada da će se barem vama svidjeti moje flute i da ćete stvarno uživati u njima 🙂
Potrebno:
- 5-6 srednjih krumpira
- 1 jaje
- 15 dag oštrog brašna
- 1 luk
- 10 dag pancete ili domaće suhe slanine
- lišće peršina
- ulje ili mast za prženje
Priprema:
- Krumpir skuhati pod korom, oguliti i zgnječiti ili naribati na ribež.
- Krumpiru dodati brašno, sitno sjeckani luk koji ste prethodno popržili sa sitno sjeckanom pancetom. Dodajte i jaje i sitno sjeckano lišće peršina pa rukom umijesiti masu. Trebali biste dobiti dosta mekano tijesto. U jedan tanjur stavite malo krušnih mrvica pa uz pomoć njih oblikujte manje popečke.
- Popečke/flute pržiti u dubokoj masnoći s obje strane dok lijepo ne porumene. Ocijediti ih od viška masnoće na papirnom ubrusu.
Dobar tek!
Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):
Prikaži komentare (9)
Zuba
Ovo super izgleda. da, premasno je za mene, ali za spremiti drugima je izvrsna ideja!
Manon
Ovo zvuči jako fino i moram isprobati… meni flute zvuči kao iskrivljeni “gefullte” i našla sam slično jelo tome samo idu malo drugačiji sastojci, ali osnova je ista i peče se u masti…http://www.kochbar.de/rezept/284308/Mit-Mozzarella-gefuellte-Kartoffel-Kraeuter-Taler.html
vesna santini
Draga, evo sam tek sad nasla malo vrimena da vam se javim i rijesim vase probleme oko naziva FLUTE. Dolazi iz francuskog jezika i to stoga sto su nekad bile u obliku slicnom sufnudlama, duguljasti… Taj je naziv u samom francuskom jeziku ostao i za case za sampanjac.
Toliko od mene, za sada. Zelim vam sve najbolje i nastavite biti tako kreativni i puni ideja, kad ne znam sto bih skuhala, pogledam malo vase recepte i dobijem ideju od vas!
Jos jednom, svako dobro vama i vasoj obitelji.
admin
Hvala draga Vesna i na lijepim željama i na trudu oko fluta 😉 Svako dobro i vama i vašoj obitelji 🙂
danijela
Evo moram se nadovezati i pohvaliti da sam slično nešto napravila u mojoj kombinaciji samo nije bilo brašna, odlično i kao prilog ili večera 🙂
Lana
Flute stvarno postoje! Ja sam mislila da je to izmišljeni naziv moje bake Švabice (Vukovarke, naravno), hahaha! Ja ih napravim kada mi ostane pirea, naribam u njih nekog tvrdog sira, ubacim jaje i brašno, i vadim ih žlicom na zagrijano ulje. Ako ih hoću manje masne, ocijedim na ubrusima.
kuharica12
Mogu li flute zapeći u pećnici umjesto da ih pržim na ulju? Hvala 🙂
Sandra Gašparić
Možete probati..ja ih nisam nikad pekla u pećnici pa mi svakako javite rezultat 😉
Branka
Moja baka pravila flute u obliko kugli malo manjih od sake, uvaljala ih u prezle (krusne mrvice) i pekla ih u rerni