Već neko vrijeme traje sezona smokava, pa evo i priče o smokvi ;-). Ne znam puno o vrstama i imenima, ali znam da su vrlo ukusne i zdrave bilo suhe ili svježe. Uglavnom kažu da su ove zelene “bilice”, a crne “crnice”. Što se tiče sušenja vidjela sam da se koriste i jedne i druge iako prevladavaju “bilice”. Takve je upravo i moj svekar slavonac (Požega) koristio za pripremu pekmeza. Jedno vrijeme su čini mi se bile pomalo zanemarivane, ali su izgleda sad opet u modi. Nekada je kod nas skoro svaka kuća na svojim terasama u jesen bila ukrašena smokvama koje su se sušile. S obzirom da su smokve kod nas uglavnom samonikle i da ne zahtijevaju neki poseban tretman šteta je ne iskoristiti te predivne plodove. Gostima nudimo svježe ujutro uz rakiju (kažu da je to zdravo za probavu), suhe smokve nanizane na špagu kao vjenčić sa lovorom između (protiv crva) dajemo im kao poklon na odlasku. Suhe se koriste i za kolače kao što je smokvenjak (neka vrsta pogače od smokava), nasjeckane u slatkom kruhu, a mogu biti i na stolu umjesto grickalica (puno zdravije 😉 ). Tu je i rakija od smokava, a evo pravili smo i pekmez.
Recept za pekmez je vrlo jednostavan:
- Na određenu količinu smokava stavimo 20-30 posto šećera. Smokve su same po sebi vrlo slatke pa ta količina dosta ovisi i o ukusu.
- Narežemo svježe smokve na četvrtine, dodamo šećer i nasjeckani limun (po želji).
- I kuhamo uz miješanje oko dva sata. (evo zašto dalmatinci nisu baš za pravljenje pekmeza 😉 )
- Napunimo oprane teglice i zatvorimo.
Recept u slikama za pekmez:
Prikaži komentare (1)
Ivančica Borić
Smokve su super! Ja sam nedavno radila svoj prvi pekmez upravo od smokava. Ogulila sam ih i smiksala u blenderu. Na količinu od 1 kg voća sam stavila samo dvije žlice šećera, naribanu koricu jednog limuna i vrećicu Želina ( koji skraćuje kuhanje.) Tako da je moj pekmez od smokava bio gotov za 10 min a muž oduševljen. Pekmezarenje je odlično 🙂