Soparnik – tradicionalno dalmatinsko jelo na slavonski način

Soparnik, to jednostavno jelo iz dalmatinskih Poljica dokaz je kako su najednostavnije stvari ponekad doista i najbolje. Tako je upravo taj Poljički soparnik pod zaštitom UNESCO-a kao kulturno dobro RH, a dobio je i EU oznaku zemljopisnog podrijetla! Osim što je sve to dokaz njegove kvalitete, između ostaloga to znači da mu je receptura jedinstvena kao i način pripreme.

Soparnik je staro jelo koje datira još iz vremena Turaka, a u to vrijeme se smatralo sirotinjskim jelom i najčešće su ga pripremali radišni ljudi kada bi išli u polje jer im je to bilo najlakše za ponijeti, a držalo bi ih sitima duže vrijeme. Osim toga, soparnik se pripremao od namirnica koje su u to doba svima bile dostupne: blitva, luk, maslinovo ulje, češnjak, brašno, voda. Za izradu je ipak trebala određena vještina, jer najprije je trebalo dobro  umijesiti tijesto, pa ga razvući, pa tek potom nadjenuti blitvom pomiješanom sa lukom. Tek nakon toga soparnik je mogao u komin na pečenje, a i tu je naravno trebala vještina da ne izgori, a da opet bude lijepo hrskavo pečen. 

Jede vam se Soparnik, a nemate krušnu peć? Što sad?

Moram priznati da nikada nisam probala izvorni soparnik, ali sama ideja mi se svidjela pa sam odlučila probati i napraviti svoj domaći soparnik u uvjetima koje imam. Pročitala sam prije izrade dosta tekstova o soparniku, i odlučila se na onu najjednostavniju verziju. Tanko tijesto, tanki sloj nadjeva, premaz od maslinovog ulja sa češnjakom. I to je to. Jedino što me mučilo u cijeloj stvari je to što nemam krušnu peć, ali što je tu je. Vjerujem da ovaj moj soparnik okusom nema nikakve veze sa svojim izvornikom, jer osim namirnica, taj originalni način pečenja ispod žeravice sigurno odigra neku fascinantnu stvar koju je nemoguće postići u pećnici. 

Sve me to naravno nije spriječilo da napravim svoju inačicu soparnika u kućnoj varijanti koji je na kraju ispao sasvim pristojno (s obzirom da nemam ni ‘D’ dalamtinskog u sebi 🙂 ) Ovo se fino jelo može poslužiti kao predjelo, kao večera ili kakav finger food. Atraktivnog je izgleda, miriše cijela kuća po njemu i što je najbolje, od tako malo osnovnih namirnica dobije se preukusna stvarčica. Probajte soparnik što prije, neće vam biti žao 😉

Soparnik

Soparnik recept

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 500 g glatkog brašna
  • 260 ml vode
  • 1/2 žličice soli

Za nadjev:

  • 400 g blitve
  • 2 mlada luka 
  • 4 žlice maslinovog ulja
  • 1/2 žličice soli

Za premaz:

  • 50 ml maslinovog ulja
  • 2 češnja češnjaka

I još:

  • 3 žlice pšenične ili kukuruzne krupice

PRIPREMA:

  1. Za tijesto pomiješati brašno i sol, uliti toplu vodu pa umijesiti tijesto. Pokriti ga krpom i pustiti da počiva dok ne pripremite nadjev.
  2. Za nadjev oprati blitvu i dobro ju otresti od vode i posušiti. Odrezati gornje tvrde dijelove na svakom listu pa ju narezati na rezance. Ostaviti na stranu da se još malo prosuši.
  3. Za pečenje soparika pripemiti veliki lim od pećnice. Premazati ga tankim slojem ulja i posipati pšeničnom ili kukuruznom krupicom.
  4. Odstajalo tijesto podijeliti na dva dijela. Prvi dio tanko razvaljati na veličinu lima pa ga pažljivo premjestiti na lim. 
  5. Za nadjev blitvi dodati luk narezan na kolutiće, posoliti i dodati maslinovo ulje, Dobro sve izmiješati. Tako pripremljen nadjev rasporediti ravnomjerno preko cijele površine tijesta u limu ostavljajući slobodan rub od nekih 1,5 cm.
  6. Sada razvaljati i drugi dio tijesta pa ga prebaciti preko blitve, Rubove presavinuti i uštipnuti da se fino spoje. 
  7. Ovako formirani soparnik izbockati vilicom na nekoliko mjesta.
  8. Soparnik peći u pećnici zagrijanoj na 220*C 20 minuta.
  9. Dok se soparnik peče, nasjeckajte češnjak i ubacite ga u maslinovo ulje. To će nam biti premaz.
  10. Kada je soparnik gotov i kada dobije lijepu zlaćanu boju sa tamnijim flekicama izvadite ga iz pećnice i odmah premažite aromatiziranim uljem.
  11. Izrezati cijelu površinu na kvadrate ili rombove i poslužiti malo rashlađen.
  12. Dobar tek!

Recept u slikama:

Oznake:

  • Prikaži komentare (0)

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Slanci sa sirom

Ako se ikad nađete u nedoumici što grickati u lijeno nedjeljno popodne (a da ...

Mokri kolač sa čokoladom

Mokri kolač sa čokoladom kod nas je doma izazvao totalno oduševljenje. Pa iako ja nisam ...

Zamotana mesna štruca

Mesne štruce se doista mogu napraviti na puno načina i ja ih baš volim ...

Zapečeni gulaš sa pogačicama – Cobbler

Zapečeni gulaš s pogačicama, takozvani Cobbler (ahh kako to aristokratski zvuči 😀 ) rodio se ...

Pavlova s narom

Sitni božićni kolači kod nas su se ovih dana naveliko počeli peći (a i ...

Falafel – pržene okruglice ili polpete od slanutka

Ako se koji put zaželite domaćeg fast fooda, ali u malo zdravijoj i bezmesnoj ...