Ako ste jedni od onih sretnika koji će godišnji odmor provesti sa familijom negdje na moru i to u apartmanu, onda ste se sigurno već sad počeli baviti mišlju što ponijeti na godišnji odmor od namirnica i što kuhati uopće tamo gdje idete. Ima i onih koji će reći “kako godišnji odmor na kojem se treba kuhati i nije godišnji“, i “kako je jedino pravo ljetovanje jedino i isključivo u hotelu u kojem ne moraš ništa raditi“. No, naravno sve ovisi o tome kakav ste tip osobe i o vašim preferencijama. Meni, od kad sam mama i od kad na ljetovanje idem sa suprugom i djecom, apartmansko ljetovanje na kojem ja kuham je jedina moguća opcija (najčešće i najjeftinija). I ja u tome uživam. Još ako uspijemo pronaći kućicu samo za sebe da nam nitko sa strane ne smeta i da ne moramo stišavati djecu svako malo zbog nekoga, ako nam je plaža 5-10 m od kuće, ako mogu u dvorište ispred kuće skočiti po ružmarin, bosiljak ili origano i ako se ja mogu iz kuhinje otići rashladiti u more – e, to je za mene ljetovanje 😀

Prije nego krenete, bilo bi dobro u svakom slučaju dobro se raspitati o smještaju, posebno o tome da li kuhinja u apartmanu raspolaže sa hladnjakom koji uključuje i zamrzivač i o veličini istog. Izdavatelji apartmana često pod zamrzivačem misle na onaj mali pretinac unutar hladnjaka, a u to ne stane puno toga, pa imajte to na umu. Objasnite što vam treba i zašto, i ako treba, inzistirajte na dodatnim fotografijama kako ne bi bilo – ‘nismo znali’ 😉 Ja sam se unazad nekoliko godina poprilično dobro izorganizirala glede kuhanja na moru i samim tim si olakšala život na moru. Jer, ako ste u apartmanu, podrazumijeva se da ćete morati skuhati bar jedan obrok na dan i to naravno u doba kada za to imate najmanje volje. Svi ostaju na plaži i uživaju u suncu i moru a vi morate u kuću skuhati ručak za sve. Ehh, da, sve to spada u opis posla jedne mame i domaćice 😉 No, sve si to možete olakšati ako se nekoliko tjedana prije putovanja organizirate i napravite dobar plan i raspored.

  1. Dakle, prvo i osnovno je raspitati se o tome da li u apartmanu u koji idete postoji zamrzivač i koliki je.
  2. Zatim jedan dan sjesti i na papiru napraviti okvirni jelovnik za onoliko dana koliko planirate biti na moru. Planirajte ona jela koja se mogu skuhati unaprijed, ili potpuno ili bar djelomično, i koja se mogu zamrznuti u više porcija. Na taj ćete si način olakšati i skratiti boravak u kuhinji na moru, jer ćete za ručak eventualno morati napraviti neki prilog i salatu, a to je manji dio posla.
  3. Zatim krećete u nabavku. Nabaviti morate, osim namirnica koje će vam biti potrebne za kuhanje i prijenosni frižider ili rashladne torbe u kojima ćete transportirati skuhanu zamrznutu hranu do apartmana na moru. Za ovakve prilike uvijek možete rashladne torbe i sav priručni materijal posuditi od prijatelja kojima tada to neće koristiti pa si i na taj način smanjiti troškove.

ŠTO SKUHATI?

  • Ćufte u umaku od paradajza – skuhajte ih za npr. dva obroka na moru. Možete po mom receptu ili po nekom sličnom. Možda je bolje ćufte skuhati sa više umaka pa onda zamrznuti.
  • Bolognese umak za tjesteninu – skuhajte ga od najmanje 2 kg mljevenog mesa. Radite po ovom osnovnom receptu samo uz više mesa: na luku pržiti mljeveno meso, dodati rajčicu i začine pa pirjati uz dolijevanje vode oko 40 min. Umak nemojte zapržavati, odnosno nemojte dodavati brašno. Ohladite i zamrznite u plastičnim posudicama s poklopcem u onoliko porcija koliko želite. Ovakav umak dobra je baza za razna jela: možete ga jedan poslužiti kao preljev za tjesteninu, samo ga otopite, dolijte malo vode i zakuhajte u njega malo razmućenog brašna; možete u otopljeni umak dodati kukuruz i grah i limenke pa njime puniti tortilje; možete njime nadjenuti svježe tikvice; možete napraviti musaku;
  • Popečci od mljevenog mesa (faširanci) – možete ih napraviti koliko želite, zamrzavaju se pojedinačnu na pladnju preko folije, a potom pakiraju u manje vrećice. Na moru ih samo vadite u željenoj količini i pečete. Uz neki prilog na brzinu (npr. rizi-bizi, pirjanu rižu ili restani krumpir) te salatu tako imate jako fini ručak.
  • Ćevapi – bilo da ih sami radite, ili da ih kupite u lokalnoj mesnici kojoj vjerujete, ponesite ih zamrznute sa sobom jer dobra su opcija za ručak na brzinu na moru. Uz malo pečenog krumpirića ili samo uz kruh i paradajz, svakako su dobri.
  • Knedle sa šljivama – napravite ih i zamrznite u željenoj količini, komadno također. Planirajte ih npr, za jedan obrok u tjednu.
  • Jastučići s pekmezom – isto kao i knedle sa šljivama.
  • Filana paprika – definitivno jelo koje se može skuhati u većoj količini i zamrznuti u više porcija.
  • Sataraš – varivo od paradajza, paprike i luka. Sve povrće narezati; prvo pirjati na ulju luk i papriku, dodati rajčicu, začiniti soli i paprom i pirjati dok sve ne omekša. Ohladiti i pospremiti u plastične posudice s poklopcem u željeni broj porcija. Dobar je kaoo prilog pečenom mesu na brzo ili ga možete umiješati u kuhanu rižu.
  • Pileći ili bilo koji drugi saft – skuhati do kraja, jedino ne zapržiti sa brašnom. To možete naknadno nakon odmrzavanja. Za kompletan ručak samo se skuha tjestenina i to je to!

Sve su to jela koja možete skuhati za više obroka a sva se mogu zamrznuti. Računajte i na to da postoje jela koja se mogu skuhati jako brzo i tamo, kao što su Brzi umak od gljiva za tjesteninu, brzinski pužići sa sirom i šunkom a i uvijek se možete pokoji dan ‘švercati’ sa kupovnom pizzom ili piknikom na plaži uz sendviče i hladni paradajz 😉

Na ovakav način, možete si boravak na moru učiniti ugodnijim, jer ne morate se odreći svojih prehrambenih navika na uštrb svojeg zadovoljstva a i uvijek je bolje pojesti nešto domaće u vlastitoj izvedbi. Za skuhati sve ovo ili nešto od ovoga što sam navela isplanirajte si ili jedan cijeli dan u kuhinji ili rasporedite to na nekoliko dana. Ja obično kuham pomalo, svaki dan ponešto i zamrzavam kako skuham. Nekako mi je lakše tako.

KORISNO!

Napravite si doma jelovnik za sve vrijeme boravka na moru, po danima i okačite ga na moru na vidljivo mjesto. Tako će svi uvijek imati uvid u ono što će se jesti, sebi olakšavate posao jer ne morate razmišljati što kuhati drugi dan, a također po potrebi možete na vrijeme nabaviti potrebne svježe namirnice. Po potrebi taj jelovnik onda možete nadopunjavati ili mijenjati s nečim što već iskrsne. (kao što su roštiljade i slična druženja).

Želim Vam svima ugodne ljetne praznike, puno lijepih druženja i naravno, dobar tek i na moru! 😉

Vaša Sandra

Oznake:

  • Prikaži komentare (12)

  • Jana

    I sad bi tebi moji rekli:’A riba?’
    Nama ne prođe dan na moru da ne jedemo ribu 😉 Zato se tako i veselimo moru.
    Evo mog prijedloga:
    – crni rižoto
    – bijeli rižoto
    – riba na gradele
    – palamida u umaku od rajčice sa špagetima
    – srdele pržene sa sezamom poslužene uz šalšu
    još koji put riba na gradele…

  • Sandra

    Hvala ti draga Jana na prijedlozima. U biti je ovaj blog tako i zamišljen: za dijeljenje ideja 😉
    Kod mene se riba ne spominje jer sam totalni laik u pripremanju ribe pa bi to na moru za mene bilo totalno opterećenje i sa ovakvim jelima koja su mi poznata mi je jednostavnije. Mada se i nama znalo dogoditi da na moru jedemo ribu i volim ju pojesti a i klinci se vesele, pogotovo na gradele, s domaćim maslinovim uljem, uz čašu njihovog domaćeg bijelog vina – skoro da ne mogu zamisliti bolji obrok 🙂 Još ako netko to sve napravi umjesto mene, veselju nema kraja 😀

  • Tanja

    Ja glasam za puni pansion
    Ocu i ja-mama odmarat!

  • Sandra

    I ja glasam za puni pansion, ali na odmoru u nekom fensi šmensi hotelu bez djece samo sa svojim dragim 😀 Dakle, za nekih 15tak godina hehehe 😉
    Inače, dok sam mama male djece, meni je ovakav odmor, van pansiona i bilo kakvih okvira u pogledu rasporeda obroka i sl. nametnutih od bilo koga idealan (koliko god se naradila i tamo, ipak je i to odmor 😉 )

  • tanja

    ok.. ak ti bu tak lakše 😉 sam se tješi.. hehehe

  • Jana

    Slažem se s tobom Sandra… Ipak volim biti mama i sve što to podrazumijeva, a kuhanje obožavam tak da je godišnji za mene i vrijeme kad mogu isprobat nešto novo s namirnicama koje se ne mogu lako nabaviti kod nas. Zato i jesmo na ovom godišnjem svaki dan jeli ribu;-)

  • tanja

    ova kućica slatko izgleda.. to je od prošle god, ne??
    kolko ove god. košta, znaš li?

  • Sandra

    To je ona kućica u Preku na Ugljanu od prije dvije godine 😉 Ove godine je 90 eura sezona, post sezona 60 eura. Ona kuća od prošle godine u Veloj luci je bila isto ok, ali ne ovako sređena kao ova. Ovo iz Preka je teško nadmašiti – baš je onako, autentična s dušom, predivno nešto 🙂

  • tanja

    čovječe sad bu ispalo još da ja mrzim “biti mama” sam zato kaj barem na moru neću, ako baš ne moram, kuhati. presmešno, hahaha…

  • Sandra

    Aaaaj Tanja, izvlačiš krive zaključke iz konteksta. 😉 Niti ja a ni Jana nismo rekle da ti ili bilo tko drugi ‘mrzi biti mama’ ako na moru ne želi kuhati. To je samo naše viđenje ljetovanja koje je, eto, trenutno u oprečnosti s tvojim. Ljudi smo – različiti smo 🙂

  • tanja

    ma ja se zafrkavam!
    zato sam i “biti mama” stavila pod navodnike..hehe
    samo vi kuhajte…

  • Sandra

    😀

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Tiramisu s jagodama – kremasti kolači koje svi vole

Tiramisu s jagodama je definitivno kremasti kolač koji morate obožavati. Naročito ako volite klasični ...

Vodič za prehranu beba – faza 1

Kako sam i obećala u postu Mali vodič za prehranu beba, koji sam preuzela i ...

Nezaboravko

S obzirom da nema dugo da sam u svojoj novoj kuhinji, još uvijek fali ...

Maske od papira

Veljača je po mnogočemu poseban mjesec. Osim što je najkraći mjesec u godini i ...

Škola je gotovaaaaa

Piše: Mara Čović, pedagog ŽIVJELI ŠKOLSKI PRAZNICI! Za sve učenike u Republici Hrvatskoj školska godina ...

Punjeni patlidžani

Vaši recepti za nagradnu igru Recept poslala: Gabriela Pekarik Potrebno: 2 velika ili 4 ...