Iako peciva, kiflice i klipiće radim vće dugo i uvijek mi super ispadnu, nikada još nisam napravila mekane pekarske kifle. Kada kažem pekarske, mislim na baš one kifle kao iz pekare – duguljaste, malo veće i mekane kao duša. Moje standardne kiflice uvijek budu malo sitnije (tako svi vole) i fino hrskave izvana. No, ovaj put poželjela sam napraviti baš pekarske kifle. Neću vam reći da su identične pekarskim, jer ove domaće su po mom skromnom mišljenju još bolje. Malo su konkretnije i teže strukture, ali mislim da je to doista do vrste brašna koje se koristi.

Pekarske kifle mogu se napraviti prazne pa ih potom možete puniti i premazivati čime god želite. No možete ih napraviti i već punjene. Ja sam ovaj put napravila malo praznih, a drugi dio sam punila šunkom i sirom. Teško mi je reći koje su mi bolje, jer pojeli smo sve i bile su odlične!

Kada se rade peciva od dizanog tijesta, velike su sličnosti u svim receptima. No, ipak sitnice čine razliku. A ono što je najbitnije da bi vam pekarske kifle uspjele je upornost i ljubav prema dizanim tijestima. To znači da što se više potrudite oko njih, to će bolje ispasti. Stoga zasučite rukave i dobro premijesite svoje dizano tijesto i kiflice će poslije toga rasti kao gljive poslije kiše 🙂

Pekarske kifle recept

POTREBNO:

  • 1 kg glatkog brašna
  • 2 žličice soli
  • 3 žličice šećera
  • 2 vrećice suhog kvasca
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 400 ml vode
  • 100 ml mlijeka
  • 1 žlica jabučnog octa

PRIPREMA:

  1. U većoj posudi pomiješati sve suhe sastojke. Zagrijati vodu u koju treba dodati ocat. Zagrijati i mlijeko.
  2. K suhim sastojcima polako dodavati ulje, toplu vodu s octom i mlijeko te umijesiti tijesto. Ovaj prvi korak je lakši ako sve to napravite u kuhinjskom stroju ili pak mikserom sa spiralama za tijesto. Manje će vam se lijepiti za ruke, no možete odmah početi mijesiti rukom. Kada se svi sastojci spoje i tijesto postane koliko toliko kompaktno, prebacite ga na pobrašnjenu radnu površinu i dobro ga nastavite mijesiti rukama. Ako je jako ljepljivo, posipavajte sa brašnom svako malo. Tijesto je dobro umiješeno kada postane potpuno glatko. Također imajte na umu činjenicu da što ga duže mijesite, jače će se razviti gluten u njemu i bolje će se uzdignuti!
  3. Umiješeno tijesto lagano nauljiti pa odložiti u posudu s poklopcem ili posudu prekriti prozirnom folijom pa pustiti tijesto da počiva na toplom mjestu 45 minuta. 
  4. Kada se tijesto uzdignulo, istresti ga na radnu površinu i podijeliti na 20-28 dijelova. Koliko ćete dijelova imati ovisi o tome koliko velike kifle želite napravite. Možete vi tijesto podijeliti i na 15 dijelova pa ćete dobiti malo veće kifle. Sve je to ok. Ja sam dijelila na 21 dio.
  5. Svaki dio razvući valjkom u duguljasti oblik pa ako želite nedjev staviti ga na vrh kiflice i zarolati. Ako radite prazne kifle, onda samo kiflu zarolati praznu. Kifle također možete na rubovima zavrnuti pa ćete dobiti kiflu u obliku većeg roščića.
  6. Oblikovane kifle odlagati u lim na papir za pečenje. Prekriti kuhinjskom krpom i pustitiih da počivaju bar 15 minuta prije pečenja da još malo nadođu. Idealno bi bilo da imate vremena i da ih pustite prije pečenja 30 minuta da stoje. 
  7. Nakon toga kifle premazati umućenim jajetom i po želji posipati sezamom ili kakvim drugim sjemenkama. Peći u pećnici zagrijanoj na 180*C 20 minuta. Dobro je znati da kifle možete peći i kraće i tom slučaju će one biti blaže boje i još mekanije, a ako ih pečete koju minutu duže, tada će biti tamnije i malo hrskavije izvana.
  8. I to je to. Pekarske kifle su pečene i spremne za posluživanje. Uživajte i dobar tek!

Recept u slikama:

Oznake:

  • Prikaži komentare (2)

  • Robertina

    Ne znam koje brašno upotrebljavate za pekarske kifle…. ja upotrebljavam glatko ali mi nije dosta 400 ml vode i 100 ml mlijeka tijesto mi je dosta tvrdo… u čemu griješim

  • Sandra Gašparić

    Koristim glatko brašno, kao i vi. Tvrdoća tijesta dok se mijesi može dosta ovisiti o kvaliteti brašna. S tim ne mislim reći da koristite brašno loše kvalitete, nego je jednostavno drugačiji proizvođač pa se može dogoditi da za takvo brašno treba dodati još malo vode dok se mijesi. Meni je ova količina koju sam navela u receptu najčešće dovoljna, jer ide tu i dosta ulja pa mi tijesto ispadne ok. Probajte dodati još 50 ml vode voše.

  • Odgovori

Vaš e-mail neće biti objavljen. Obavezna polja označena su sa *

Komentar

  • Ime *

  • E-mail *

  • Webstranica


Pročitajte na ReciPeci i …

Krem juha od cvjetače i krumpira

U zadnje vrijeme sam nekako zapostavila priremu krem juhica koje su nam jedno vrijeme ...

Frkoviti lisnati štapići

Ovog smo vikenda imali puuuuno gostiju u našem malom stanu. Naime, Matko je slavio ...

Sočni odresci u umaku od mrkve kao fini ručak ili večera

Sočni odresci u umaku od mrkve definitivno su jelo koje je uvelike obilježilo moje ...

Keksi sa jagodama za istinske ljubitelje jagoda

Kako se pojavi proljeće i zamiriši sezona jagoda, pojavi se i hrpa nekih novih ...

Rolana puretina sa okruglicama od kruha

Ovo je recept za jučerašnji ručak za koji sam dobila inspiraciju dan prije gledajući ...

Podvarak od slatkog kupusa sa piletinom

Kako djeca polako odrastaju, tako polako i odlaze od doma svatko  u lovu na ...