Ljeto nam omogućuje pripremu raznovrsnih jela sa svježim sezonskim voćem i povrćem pa je baš sad odlično vrijeme da se naprave knedle sa šljivama. To starinsko, tradicionalno jelo omiljeno je svim krajevima lijepe naše i doista ima puno varijacija na temu knedle sa šljivama. Kad kažem varijacija, mislim na to da svaka domaćica ima neki svoj iskušani recept za knedle sa šljivama. Netko ih radi sa glatkim brašnom, netko sa oštrim, netko koristi vrući krumpir za tijesto, netko hladan, netko stavi puno manje brašna, netko puno više…i tako, mogli bi u nedogled nabrajati. No, činjenica je da su knedle sa šljivama u biti jako jednostavno jelo od krumpirovog tijesta punjeno, naravno, šljivama.
Iako sam i sama kao dijete često gledala baku kako radi knedle sa šljivama, kada sam ih počela sama pripremati nisu mi baš uvijek uspjevale. Zašto? Ponajviše zato što moja baka ima onaj stari ‘odokativni’ recept: koliko krumpira, malo više brašna, jaje i to je to 😉 Dugo mi je trebalo da izbalansiram te omjere kako mi knedle ne bi bile pregnjecave ili pak pretvrde. Stoga sam zaključila (nakon brojnih neuspjeha) da je najbolje staviti skoro pa isti omjer krumpira i brašna i jedno jaje da sve skupa poveže. E sad, i tu može biti malih izmjena. Jer, ako koristite npr. mladi krumpir koji je kad se skuha prilično mekan i vodenast, trebat će dodati malo vriše brašna. To će to morati procijeniti sami.
Kako napraviti knedle sa šljivama?
Trik koji uvijek koristim kod izrade krumpirovog tijesta, bez obzira radim li njoke, krokete ili okruglice, je dodavanje pšeničnog grisa. Primjetila sam da kada knedle napravim sa grisom budu puno rahlije i nekako bolje.
Za knedle sa šljivama trebat će vam naravno šljive. Neka to svakako budu plave šljive manjih dimenzija, a ako su ipak one velike prepolovite šljivu jer će inače knedle biti prevelike. Ako su šljive kojim slučajem prekisele, doskočite tome tako da u sredinu svake šljive stavite po žličicu šećera 😉 Knedle se također mogu napraviti sa zamrznutim šljivama što je odlična opcija ako želite sačuvati mirise i okusa i ljeta. Očišćene šljive jednostavno zamrznite pa kada vam budu trebale za knedle jednostavno ih izvadite i tako zamznute uvaljajte u krumpirovo tijesto.
Završnica priprememe knedli je uvaljavanje u slatke mrvice. To je način na koji uvijek pripremam knedle sa šljivama i tako su nam nekako najdraže. Možete ih također poslužiti prelivene kiselim vrhnjem i šećerom.
Knedle sa šljvama mogu biti slatka večera, bezmesni ručak ili jednostavno voćni desert. Super je to što ih možete pripremiti u većoj količini pa tako zarolane zamrznuti i skuhati naknadno kada vam već bude odgovaralo. Ako ih pripremate za ručak, napravite uz njih kakvu finu gustu krem juhu i to je to!
Knedle sa šljivama
POTREBNO:
Za knedle:
- 20-tak plavih šljiva
- 1 kg krumpira
- 600 g oštrog brašna
- 200 g pšeničnog grisa
- 1 jaje
Za mrvice:
- 150 g maslaca
- 200 g krušnih mrvica
- 5 žlica šećera
- 2 vanilin šećera
PRIPREMA:
- Krumpir skuhati pa propasirati u glatki pire. Od propasiranog krumpira, brašna, grisa i jaja umijesiti krumpirovo tijesto. Bitno je da tijesto nije premekano i gnjecavo, a to opet ovisi o tome koliko krumpira imate. Ako ga je više, trebat će vam više brašna. Uglavnom, brašno dodavajte postepeno dok ne postignete željenu čvrstoću. Ništa se neće dogoditi ako vam je malo premekano ili pretvrdo.
- Na pobrašnjenoj površini razvaljati tijesto na cca 1 cm debljine i izrezati na kvadrate.
- Na svaki kvadrat staviti po šljivu (ako su kisele ubacite u nju malo šećera kako sam pokazala na slici ispod) i zamotati tijesto pritiskujući prstima.
- Kuhati knedle u većoj količini kipuće slane vode dok ne isplivaju na površinu. Nakon što sve knedle isplivaju na površinu, neka se kuhaju još 15 minuta. Kuhane knedle ocijediti.
- Na maslacu ili ulju kratko popržiti krušne mrvice sa šećerom i vanilin šećerom pa na to istresti ocijeđene knedle. Pažljivo promiješati tako da se knedle uvaljaju u mrvice i to je to.
Dobar tek!
Recept u slikama:
Prikaži komentare (8)
Ljiljana Kadija Pulić
Moji vole cimet i sa šećerom u sredini šljiva i u tavu sa mrvicama i uz to vrhnje…..
Blaženi pire od njega se puno toga da napraviti i zato ga je namjerno uvijek napravim previše. Sutra za knedle ili krokete ili njoke ili kakav kolač od krumpirovog tjesta stvarno se da iskoristiti.
Lili
Ivančica Borić
Nikako da probam knedle s mrvicama, naime, u mojoj su se obitelji oduvijek jeli s kuhanim vrhnjem. Inače ih obožavam i knedla s marelicom mi nije knedla 🙂
Sandra
Ja sa vrhnjem nisam nikad probala, mada su mi spominjali prijatelji (i vama znani 😉 ) da su odlične uz umak od vrhnja sa prženim šećerom. A sa marelicama su meni ok, ali ako su marelice slatke, što je rijetkost. Češće mi se dogodi da budu prekisele.
Danijela
Evo, napravila sam ih, prvi put, sad ih još treba skuhati. Još ću vidjeti s čim ćemo jesti. Javit ću reakcije 🙂
Sandra
Bravo! Obavezno javite kako je ispalo 😉
Danijela
Nešto sam zamrznula, za desert, a ostalo smo pojeli 🙂 Bile su dobre, jeli smo ih s vrhnjem i šećerom. Sigurna da će idući put biti puno bolje 🙂
Cukrica04
Omiljen rucak mojih doma, uvijek napravim vise pa zamrznem.
Serviram ih s przenim mrvicama, u jednoj zdjelici pomjesam secer i cimet, u drugoj kiselo vrhnje, pa tko voli, nek izvoli…
Ma prefine su ovako i onako…
Sendy
Pozdrav,
kad mi padne na pamet neki kolač, prvo što ukucam u tražilicu je ime kolača i Reci Peci, oduševljena sam Vašim receptima, a i moji ukućani!!!
Knedle ili njoki s čišpami, kako ih mi u IStri zovemo, je radila moja nona, identično kao u ovom receptu, uživali smo u njima ovaj vikend!
Danas ćemo probati pitu sa šljivama…naravno po Reci Peci !!! 😀