Ličke šnicle su fantastični način pripreme mesa pohanjem, a potom i pirjanjem. Ovo je i jedan od starijih recepata iz bilježnice moje mame i uvijek kada ga pripremam vrati me okusima i mirisma u djetinjstvo. Iako će neki možda reći kako nepotrebno pohano meso dodatno termički obrađivati pirjanjem, ovo je recept koji zahtjeva upravo to. I upravo zbog toga šnicle će biti mekane kao duša.
Iako se ovdje u osnovi radi o pohanom mesu, ličke šnicle se prije paniranja dodatno uvaljaju u krušne mrvice, tek potom paniraju u brašno, jaja i mrvice pa pohaju. Potom se zalijevaju bijelim vinom i vodom uz dodatak češnjaka i peršinovog lista te polagano pirjaju što u konačnici učini meso jako mekanim i podatnim. Okus vina, češnjaka i perišina definitivno je nešto posebno što ovom jelu daje posebnu čar.
Ličke šnicle se najčešče poslužuju uz krumpir pire, no isto tako će dobro doći bilo koji drugi prilog kao npr. riža. Ono što je super kod ovog jela je to što se na ovaj način može pripremiti bilo koja vrsta mesa. Ličke šnicle su odlične sa svinjskim kareom, ali i sa pilećim bijelim mesom ili pak junetinom.
Ličke šnicle – recept
POTREBNO:
- 6-8 odrezaka svinjskog karea (može i pileće ili pureće bijelo)
- 200 ml bijelog vina
- 200 ml vode
- sol, vegeta, papar
- šaka peršinovg lišća
- 1-2 čenja češnjaka
- krušne mrvice
- šalica brašna
- 2 jaja
- ulje za prženje
PRIPREMA:
- Svaku šniclu posoliti, lagano posipati mrvicama, pa oprezno batom za meso utući mrvice u meso i sa jedne i sa druge strane.
- Tako pripremljene šnicle, panirati kao i obične šnicle: prvo u brašno, pa u jaja i na kraju opet u mrvice. Prstima dobro utapkati mrvice u šnicle.
- Pržiti ih dosta vrućeg ulja s obje strane dok ne porumene.
- Izvaditi šnicle na stranu pa izliti iz tave u kojoj se pohalo suvišno ulje, ostaviti tek toliko da tava bude nauljena. Posložiti pohane šnicle natrag u tavu, zaliti ih vinom i vodom, povegetiti, popapriti i posipati obilno peršinom i češnjakom. Poklopiti i na laganoj vatri pirjati oko 15-20 min dok se umak od vina i vode ne upije i ne zgusne sam od sebe.
Recept u slikama:
Prikaži komentare (9)
Branka
Koliko znam ovaj recept je od poznatog našeg kuhara S.Karapanđe koji je mislim porijeklom iz Like i od tuda naziv.
Inače recept je odličan, toplo preporučam, izdašan je i dovoljno dobar i za neke specijalne goste.Izvorno se radi od junećeg mesa.
Stranica je za pohvaliti i toplo ću je preporučiti i ostalim mamama i prijateljicama.
Sandra
Hvala Branka na pohvalama i preporukama. Ovakav pozitivan odjek na naša site nam je podstrijek da budemo još bolje i još sadržajnije.
Za ličke šnicle nisam sigurna čiji je recept izvorno. Moguće čak da je Karapanđin, jer se sjećam da je moja mama nekad davno imala njegovu onu malu kuharicu s receptima pa je ovaj recept vjerovatno pokupila od njega a ja od nje 😉 . Ja sam ih radila i od junećeg mesa i od svinjskog buta i od pilećeg bijelog i uvijek mi ispadnu odlično: mekane i tope se u ustima. I da, slažem se, ovo je dovoljno dobar recept i za neke specijane prilike kada je potrebno ugostiti više ljudi jer je doista izdašan. Ja ga radim često baš u takvim prilikama i uvijek su svi zadovoljni!
Jana
Jučer smo za ručak imali ove šnicle. Meni su bile fine, ali Djoni je plakao za pohancima, a ni klinci nisu htjeli jesti (valjda im je smetalo vino). Očekivala sam malo više jer su mi ih svi hvalili, a okus je potpuno različit od onoga što sam očekivala. Eto, još jedna potvrda da su ukusi različiti i da se o ukusima ne raspravlja;-)
Sandra
Upravo tako Jana 🙂 Puno je faktora zbog kojih nam se neko jelo može činiti ukusnijim ili manje ukusnim. Jednostavno, stvar ukusa 😉 Kod nas doma je omjer za ove šnicle 3:2 😀 ( u korist nas koji ih rado jedemo)
TamaraDavid
Neobična kombinacija, jako ukusna ali i izdašna 🙂 Vremenski oduzima dosta vremena.Malo smo presolili meso i pohano oko mesa se malo raspalo (neznamo zašto),molimo savjet za to :).
admin
Pohano oko mesa se zna raspasti i meni ponekad. Iako nisam utvrdila točan uzrok, mislim da se to dogodi ako mi pobjegne malo previše vina i ako ga malkice predugo dinstam u tom vinu.
ana
Ovaj recept objavila je Podravka oko 1982. kao svoju reklamu za Vegetu, a sličan je Karapandžinom.
Marina
Kako u Lici od svega rade svatove (krstenje, rodjenje, sprovod, krizma, prices), u takvim prilikama treba nahraniti puno ljudi, a ovo jelo je samo po sebi zasitno. Od tuda ime. Inace imam malo drugaciji recept, ali na kraju se svede na isto
sanja
da, i ja mislim da je to iz karapandžinog vremena.
ali, nije potrebno pohati pa pirjati. to se može i ubrzati i pojednostaviti, a da bude još i bolje. potrebno je meso samo uvaljati u brašno i prepeći dok se ne zarumeni. pa onda pirjati. bude manje zasitno, manje je suvišne masnoće, pretjerane količine brašna, mrvica. a i smjesa za pohanje nije više ukusna kad se razmoči i razgnjecavi.
ni vino se ne ulijeva baš samo tako. ono se ulije na vruću mast i pusti se da alkohol ishlapi, to znaju i vrapci na grani, a onda se dodaje ostalo.
ovdje se mogu nači uistinu dobri recepti, ali samo kao osnova, na kojoj će se onda jelo pripremiti na manje zahtjevan, zdraviji, način. na način koji će jelo učiniti jednostavno jestivijim, lakšim, ukusnijim. kao izvor temeljne ideje recepti su izvrsni. hardver je dobar. na softveru treba još puno poraditi