Jeste li već kupili svoju ovogodišnju Božićnu zvijezdu? Ili ste možda uspjeli sačuvati prošlogodišnju i sada iznova uživate u raskoši njezinih boja? Iako nije dio naše tradicije, u posljednje je vrijeme Božićna zvijezda doista postala nezaobilazan božićni ukras većine domova i teško se može zamisliti Božić bez ove predivne biljke. No koliko doista znamo o njoj? I tako, dok sam i sama još u nabavci svoje božićne zvijezde malo sam prošvrljala časopisima i dobrim starim webom u potrazi za nekim odgovorima u vezi toga (tipa: kako održati božićnu zvijezdu što duže svježom, kako postići da joj listovi ne otpadnu, kako ju zalijevati i sl.) i ovaj je post rezultat moje potrage. Pronaći ćete ovdje dakle sve ono što jednog prosječnog zvjezdoljupca može zanimati 😉 Želim Vam svima da vam Božićne zvijezde opstanu što duže lijepe i gorde i na taj način vam uljepšaju dom i nakon ove praznične čarolije!
Što je dobro za Božićnu zvijezdu?
Bez obzira na koju se boju odlučili, a danas ih ima doista veliki izbor, to je ista biljka sa istim potrebama prema vlazi, toplini i svjetlosti. Bitno je znati da voli mnogo vage, što znači da njezin supstrat mora uvijek biti vlažan (no, ne i mokar!) U praksi to znači da ćemo je tijekom blagdana zalijevati otprilike 2-3 puta tjedno. Možete joj pomoći i tako da se tanjurić na kojem stoji napuni vodom i kuglicama za drenažu. Dobro je znati da Božićna zvijezda voli svjetlo i da će najbolje uspijevati na temperaturi od 15-18℃.
Što nikako nije dobro za Božićnu zvijezdu?
Ona nikako ne voli propuh, suhi zrak i hladnoću. To je posebno dobo znati ako ovu biljku kupujete zimi na otvorenom. Naime, dovoljno je da je izložena nekoliko sati niskim temperaturama pa da joj nakon dolaska kući otpadnu listovi. Stoga dobro je božićne zvijezde kupovati u cbjećarnicama ili vrtnim centrima a nakon kupnje ju što prije donijeti kući na toplo.
Što s Božićnom zvijezdom nakon blagdana?
Cvatnja, odnosno crveni pricvjetni listovi božićne zvijezde zadržat će se na biljci još do ranog proljeća. No nakon toga, biljci je potrebno osigurati nekoliko mjeseci mirovanja. U doba mirovanja biljku ne smijemo držati u blizini radijatora a zalijevanje tada treba bitno smanjiti no ne potpuno kako ne bi došlo do isušivanja. U tom će razdoblju većina crvenih listova otpasti a kad se to dogodi biljku treba skratiti na visinu od 10-tak cm. Ne brinite se, kada početkom proljeća započnete zalijevanje pojavit će se i novi izboji a s njima i novi listovi. Ipak, oni neće pocrvenjeti sami od sebe 😉 Budući da je božićna zvijezda fotoperiodična biljka, od kraja rujna potrebno je prilagođavati osvjetljenje jer se cvjetni pupovi stvaraju za kratkog dana koji iznosi manje od 10 sati. Dakle zahtjeva najmanje 12 do 14 sati tame svake večeri da bi procvala. Biljku pokrijte neprozirnom vrećom ili kutijom oko 17 sati i otkrijte oko 8 sati ujutro. Postupak ponavljajte kroz 8 tjedana tj. dok ne primijetite da se boja pokazuje na vrhu listova. Kroz to vrijeme, negdje krajem 11.mjeseca formirati će se žarko crvene brakteje. Dakle da bi vaša božićna zvijezda cvjetala i dogodine bitno je ispoštovati nekoliko navedenih njoj karakterističnih zahtjeva njege.
ZANIMLJIVOSTI O BOŽIĆNOJ ZVIJEZDI
- Božićna zvijezda (Poinsettia) porijeklom je iz suptropskog dijela Meksika i Centralne Amerike. U prirodi ova biljka raste kao grm visine do 3 metra, međutim, stvoreni su kultivari koji imaju gušći izgled, visine 30-45 cm, za uzgajanje u prostorijama.
- Kao i sve mlječike i ova biljka obiluje mliječnim sokom koji je vrlo otrovan, pa se preporučuje nošenje rukavica pri orezivanju Poinsettie, a ukoliko mliječni sok dođe u dodir s kožom odmah ga treba isprati hladnom vodom kako ne bi došlo do iritacije kože. ova biljka svoj privlačan izgled duguje Asteškoj boginji, kojoj je zbog neuzvraćene ljubavi prepuklo srce.
- Legenda kaže da ova biljka svoj privlačan izgled duguje Asteškoj boginji, kojoj je zbog neuzvraćene ljubavi prepuklo srce te da je iz kapljica njene krvi izrastao vatreni cvijet okružen tamnozelenim listićima. Asteci su ovu biljku kultivirali znatno prije pojave kršćanstva na Zapadu. Asteci su obojene listove (brakteje, odnosno pricvjetne listove) ove biljke koristili za dobijanje purpurne boje. Poinzecija je dobila ime po američkom ambasadoru Robertu Poinzecu, koji je zadivljen njenom ljepotom, prenio je iz Meksika u svoj vrt u Južnoj Karolini. Kasnije je prenešena u Europu.
- U Meksiku je cijenjena kao sveta biljka i koristila se za dekoraciju hramova i za vrijeme praznika, kao i za ukrašavanje sobe djevojaka pred udaju. U kršćanskoj religiji, od 17. stoljeća, božićna zvijezda ima simboličko značenje vezano za božićne praznike i Kristovo rođenje. U Americi se božićna zvijezda masovno kupuje i poklanja za Božić i na Dan zahvalnosti.
Izvor: Večernji list, www.cvijet.info, www.uredidom.com
Prikaži komentare (1)
gorana jurić
ja je imam od lani kidala sam je i ponovno te komadiće sadila sve se primilo i zeleni se cila,ali nigdi nema crvenog cvjeta,al ne želim je bacat dok se god ne osuši,a svako ću uzet i jednu novu.